Zobacz również stację Byczyna

lub zadzwoń
+63 246 62 00
Od poniedziałku do piątku,
w godzinach 8.00–15.00
Wiosna na Stacji Skawina

Pogoda sprzyja postępowi prac na Stacji Skawina. W kwietniu wykonano studnie fundamentowe na stanowiskach nr 1 linii 400 kV. Następnie w studniach umieszcza się kosze zbrojeniowe, które później zostają zabetonowane. Fundamenty dla stanowiska nr 1 Tor I i II są już gotowe, natomiast stanowisko nr 1 Tor III i IV przygotowywane jest do betonowania. Słupy na stanowisku nr 1 będą wprowadzać linię 400 kV do Stacji Elektroenergetycznej Skawina.

Na przełomie kwietnia i maja nastąpiło przepięcie zasilania w nowym śladzie linii 110 kV relacji Skawina - Skawina Huta Tor II Szaflary. Linia musiała zostać przebudowana, żeby usunąć kolizję z projektowaną linią 400 kV.

Nową linię 110 kV zrealizowano częściowo w technologii naziemnej, a częściowo systemami kablowymi w ziemi. Odcinek napowietrzny poprowadzony jest od słupa nr 3 do słupa nr 9. Natomiast od słupa nr 9 w kierunku Huta Skawina, instalację poprowadzono kablami ziemnymi. Równolegle prowadzony jest demontaż linii w starym śladzie.

W III kwartale 2018 roku przebudowana zostanie linia 110 kV relacji Rabka – Szaflary, która koliduje z projektowaną linią 400 kV. Obecnie trwają prace związane z układaniem systemu kablowego w ziemi dla tej linii oraz montaż poziomy konstrukcji słupa, na którym instalacja naziemna zostanie przepięta do instalacji ziemnej.

Dla linii 400 kV gotowe są już stanowiska nr 3, 4, 7, 8, 9, 10. Stanowisko nr 5 jest w trakcie betonowania, natomiast przygotowane do wylewania betonu są stanowiska nr 2 i 6.

Na stanowisku nr 10 linii 400 kV trwa montaż poziomy i pionowy konstrukcji słupów. Montaż poziomy odbywa się z poziomu gruntu. Proces montażowy trwa ok. tygodnia. Następnie poszczególne gotowe elementy montowane są w pionie w wykorzystaniem dźwigów. Ten etap prac trwa zazwyczaj 1 dzień. Następnie cała konstrukcja jest malowana, a dopiero potem można przystąpić do naciągania przewodów.
Powrót